Gorzko, gorzko w DKK
5 maja, klubowiczki dyskutowały o książce Joanny Bator pt.” Gorzko, gorzko”, której treść opiera się na pragnieniu miłości i wolności, dojrzewające w życiu i marzeniach kobiet czterech pokoleń. Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada Kalina, która w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku odnajduje brakujące fragmenty rodzinnej historii i zszywa je w całość. Mozolnie rekonstruując pamięć swej naznaczonej traumą rodziny, mierzy się zarazem z własną miłosną utratą. Joanna Bator czaruje słowem przenosząc Czytelnika do kobiecego świata, opowiadając porywającą historię bohaterek, które łączą nie tylko więzy krwi, ale też bolesne doświadczenia. Stosuje kilka sprytnych zabiegów dotyczących konstrukcji fabuły co sprawia, że książka wciąga i elektryzuje. Opisy miejsc i postaci są bardzo realne i plastyczne, a sama historia jest zaskakująca, niekiedy nieprzewidywalna, często smutna i bardzo cierpka. W tej książce każdy może odnaleźć siebie – swoje przeżycia, marzenia czy poszukiwanej życiowej mądrości. Choć jest to lektura niełatwa i wymagająca, to klubowiczki bez cienia wątpliwości polecają ją wszystkim Czytelnikom. Historia zawarta w książce daje nadzieję na to, że przeszłość naszych przodków nie musi definiować nas samych. Jest za to wartością i doświadczeniem, z których trzeba czerpać garściami, ucząc się na błędach i poruszając się powoli do przodu.
“Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”
Czytelnicze formy i przestrzenie w bibliotecznych wnętrzach
8 maja miał miejsce podwójny wernisaż. W Galerii na Piętrze gościły prace nowotomyskiej artystki Ewy Łodygi, a w Galerii W PUNKT można było zapoznać się z twórczością jej zdolnych uczniów – słuchaczy Miedzichowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, działającej przy bibliotece w Bolewicach: Michała Tybiszewskiego, Ireny Młochowskiej, Stefanii Drobnik, Jadwigi Bober, Eugeniusza Napierały, Krystyny Nowotnej, Urszuli Lasoty, Ewy Stachowiak, Wandy Murgot i Aurelii Sołtysiak. W te charakterystyczne, symboliczne prace idealnie wkomponowały się bardzo klimatyczne piosenki w wykonaniu dwóch utalentowanych uczennic ZSnr1- Karoliny Ostrowskiej i Antoniny Zerek.
Seniorzy w „Bibli(o)grodzie!
9 maja odbyło się ostatnie przed wakacyjną przerwą spotkanie w ramach cyklu: „Seniorzy w natarciu”. Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu w Nowym Tomyślu jak zwykle licznie przybyli do biblioteki i zwiedzili Bibli(o)gród, gdzie wysłuchali ogrodowych porad i mini prelekcji eksperta Adama Rybarczyka. Następnie, jak na ogród przystało, posadzili różne rośliny. Zakończenie spotkania, upłynęło w słodkiej atmosferze małego poczęstunku. Przed nami lato i wakacyjna przerwa w cyklu spotkań „Seniorzy w natarciu”.
Ameryka Południowa w cztery miesiące
9 maja bibliotekarki zaprosiły na wyjątkową, ekscytującą, 4. miesięczną podróż po Ameryce Południowej, którą w 2019 r. odbył Mateusz Sobierajski – fotograf, artysta i podróżnik. Było o cudnych miejscach Brazylii, Argentyny, Urugwaju, Peru i Ekwadoru.
Podróżnik opowiedział m.in. o brazylijskiej kulturze Capoeiry – sztuce walki opartej na tańcu, śpiewie i płynności ruchu, słynnym brazylijskim karnawale, majestatycznych widokach
Patagonii w Argentynie oraz niebywałych atrakcjach Peru, jak: nurkowaniu z żółwiami, jeździe rowerem po pustyni i spaniu w dżungli obok grasujących jaguarów.
Majówka z Książką
10 maja dzieci z nowotomyskich przedszkoli wzięły udział w Kociej Majówce z Książką, animowaną przez Grupę Artystyczną Art Bonsai. Przemarsz w wielkim „kociowodzie”, wspólne tańczenie „miałcareny”, trening polowania na myszy, odgadywanie kocich zagadek, zabawy z pomponami w deszczu baniek mydlanych– to niektóre z atrakcji w jakich z entuzjazmem wzięli udział uczestnicy majówki. Sami również zagościli na scenie, prezentując swoje kocie przebrania i makijaże. Przyjemna, słoneczna pogoda dodatkowo umiliła przebieg wydarzenia i korzystanie z plenerowych atrakcji, takich jak: czytelniczy kącik pełen kocich opowieści, rysowanie kotów kredą po wielkiej tablicy, czy relaks w Bibli(o)grodzie, świetnie przystosowanym dla małych czytelników.
Otwarcie Bibli(o)grodu
11 maja z wielkim rozmachem został otwarty dla mieszkańców miasta Bibli(o)gród – plenerowe miejsce wydarzeń kulturalnych, relaksu i miłego spędzania wolnego czasu.
Jak informują autorki i koordynatorki projektu Róża Mleczak i Małgorzata Kaczmarek: W ramach projektu, udało się nam stworzyć na terenie ogrodu: strefę relaksu, letnią czytelnię, punkt wymiany książek, plantcrossing- czyli strefę wymiany roślin, strefę do zabaw i animacji oraz system wystawienniczy. Planowane są różnorodne działania, w tym: pikniki rodzinne, kiermasze, wystawy, warsztaty relaksacyjne dla seniorów, zajęcia z gimnastyki czy warsztaty rękodzielnicze. W części artystycznej publiczność wysłuchała cudownych, klimatycznych i poetyckich utworów Zuzanny – wokalistki, multiinstrumentalistki i tekściarki.
NOWY TOMYŚL: Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki … Bibli(o)gród zaprasza
English in the library
12 maja, na zakończenie Tygodnia Bibliotek odbyły się cykliczne zajęcia z języka angielskiego, prowadzone przez Irinę Seletską z Ukrainy. Zmotywowane panie ćwiczyły słownictwo w zakresie relacji rodzinnych oraz szlifowały czas teraźniejszy.