ZBĄSZYŃ: „Gmina Dobra do Życia” – wyniki rankingu

W piątek, 2 grudnia Serwis Samorządowy PAP podczas uroczystej gali ogłosił wyniki rankingu „Gmina Dobra do Życia”, który został opracowany przez prof. dr. hab. Przemysława Śleszyńskiego z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.

Przypomnijmy, że „Gmina dobra do życia” to coroczny, ogólnopolski ranking Serwisu Samorządowego PAP, badający jakość życia w każdej z 2477 gmin w Polsce.

W ubiegłorocznej 1. edycji Gmina Zbąszyń uplasowała się na III miejscu wśród gminy miejskie i gminy miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. Mieszkańców.

W tegorocznym rankingu uwzględniono wszystkie 2477 gmin w Polsce, spośród których wyłoniono laureatów na  podstawie 63 wskaźników. Wśród nich znalazły się m.in.:  poziom edukacji, dochody własne gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca, infrastruktura kulturalna, przeciętne wynagrodzenie czy walory estetyczne krajobrazu. Wszystkie razem tworzą syntetyczny Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

Cieszy fakt, iż mimo kryzysu i braku możliwości finansowych realizacji wszystkich zaplanowanych inwestycji Gmina Zbąszyń utrzymuje się w pierwszej dziesiątce zajmując 8 miejsce.

Gminy miejskie i miejsko-wiejskie z miastem powyżej 5 tys. mieszkańców

1. Gogolin
2. Brzeg Dolny
3. Kostrzyn nad Odrą
4. Ustroń
5. Władysławowo
6. Kalety
7. Ozimek
8. Zbąszyń
9. Wisła
10. Miasteczko Śląskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *