NOWY TOMYŚL: Pomniki Przyrody … O najstarszych drzewach w mieście przyrodnik Adam Rybarczyk [ZDJĘCIA, FILM]

Drzewa: pomniki przyrody… Drzewa spełniają w naszym życiu rolę niepomierną. Można drzewo wymierzyć fizycznie, lecz określić jego roli jako organizmu nie da się wycenić.

Szczególnie istotne są, że tak pozwolę sobie określić, drzewa seniorzy. To właśnie na ich pniach, w i koronach toczy się życie z nimi związane.

Pozwolę sobie na kilka słów powszechnie, jak mniemam, znanych: Drzewo to tlen. Drzewo to taki „odkurzacz” zanieczyszczeń powietrza. Drzewo to „pochłaniacz” zanieczyszczeń wód gruntowych. … I wiele bym tu jeszcze dodał, lecz drzewo to organizm żywy, to niemy świadek historii. Tak! Świadek historii. Wspomnienie o miejscu, o ludziach którzy odeszli. No kto wszak żyje jak dąb?! 800, 900 lat? Lub jak lipa 600 lat. A bywa, że te drzewa ktoś sadził. I czy warto upamiętnić? Owszem warto. I dlatego powoływane są pomniki przyrody. Mogą być to pomniki przyrody ożywionej (jak drzewa), gdzie wniosek składamy do Urzędu miejscowej gminy (gdyby ktoś miał z tym kłopot to zapraszam. Pomogę). A drzew takich „stojących w kolejce”, jeśli chodzi o Gminę Nowy Tomyśl, ba! A w samym mieście jest ich wiele.

W materiale filmowym wspomniałem o zaledwie kilku z nich. A teraz link:

Proszę uprzejmie zapoznać się z:

http://drzewa.org.pl/wp-content/uploads/2022/03/Jak_powolac_pomnik_przyrody.pdf

lub:

https://kp.org.pl/pdf/jak_utworzyc_pomnik_przyrody_20100522.pdf

Pamiętajmy. Chroniąc przyrodę samych siebie chronicie.

Tekst: Adam Rybarczyk Zdjęcia i film: Maciej Kasprzak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *