NOWY TOMYŚL: Franciszek Satkowski – wystawa po latach

W poniedziałkowe popołudnie, 13 marca, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu miał miejsce niecodzienny wernisaż. W bibliotecznej Galerii na Piętrze zagościła wystawa przedwojennegomieszkańca Nowego Tomyśla Franciszka Satkowskiego. Wystawa zatytułowana „Franciszek Satkowski (1878-1945) – wystawa po latach” jest próbą upamiętnienia jego twórczości artystycznej. Zbiór prac jest połączony z zaprezentowaniem oryginalnych dokumentów i fotografii rodziny Satkowskich, między innymi listów pisanych z Auschwitz przez Zbigniewa Satkowskiego (1917-1941) do rodziców, czy świadectw seminarium nauczycielskiego Marii Satkowskiej (1888-1977) – żony Franciszka i znanej nowotomyskiej nauczycielki. Udostępnione na wystawie prace twórcze Satkowskiego są jedynymzachowanym w dziejach miasta zbiorem artystycznym przedwojennego mieszkańca Nowego Tomyśla. Razem z rodzinnymi dokumentami stanowią bardzo ważne świadectwo nowotomyskiej przeszłości.

Franciszek Satkowski (1878-1945) – urodził się w Dembie (dziś Nowa Dęba) w powiecie tarnobrzeskim. Był inspektorem kontroli skarbowej w Urzędzie Skarbowym w Nowym Tomyślu w latach 1925-1936. Pracę zawodową rozpoczął w 1896 roku w austriackiej straży skarbowej. W 1925 roku wraz z rodziną przybył donaszego miasta. Mieszkali tu do 1939 r.Był artystą amatorem, choć jego niezwykle barwne, tworzone kredkami prace mają bez wątpienia walor artystyczny. Lata okupacji spędził na wysiedleniu w Krakowie z żoną Marią i córką Danutą. Praca twórcza była dla Satkowskiego odreagowaniem od wojennej rzeczywistości, była również próbą zapomnienia o śmierci 23-letniego syna Zbigniewa w Auschwitz w 1941 roku.

Wystawa składająca się z czterdziestu czterech prac ukazuje zabytki architektoniczne Krakowa, podhalańską drewnianą architekturę sakralną, pejzaże. Na wystawie obejrzeć można również portrety: Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz córki Danuty Satkowskiej. 

Zaprezentowanie jego dorobku artystycznego i rodzinnych dokumentów było możliwe dzięki uprzejmości państwa Cecylii i Andrzejowi Ziemniewskich, którzy postanowili pokazać je szerszemu gremium. Kuratorem wystawy jest Damian Rożek -Pawłowski, dziennikarz, regionalista, bibliotekarz, kierownik Zespołu ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i autor książki „Nowotomyskie sagi. Ludzie i wspomnienia”. Jest to niewątpliwie zapowiedź kolejnej sagi rodzinnej, poświęconej tym razem właśnie rodzinie Satkowskich, która jeszcze w tym roku ukaże się na łamach Przeglądu Nowotomyskiego.

Wśród licznych, zainteresowanych twórczością artysty i lokalną historią gości wernisażu nie zabrakło Wicestarosty Nowotomyskiego Marcina Brambora, dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły dra Piotra Nowak oraz członków Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego. Cyfrowe kopie fotografii rodziny Satkowskich z albumu państwa Ziemniewskich, z których część prezentowana jest na wystawie, będą dostępne także w Nowotomyskiej Galerii Internetowej. Wystawę można oglądać w nowotomyskiej książnicy do 7 kwietnia br.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *