MIEDZICHOWO: Wystawa malarstwa pt. ,,Czytelnicze formy i przestrzenie‘‘ w Bolewicach

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Miedzichowie filii w Bolewicach do końca lutego 2023 roku trwa wystawa malarstwa pt. ,,Czytelnicze formy i przestrzenie‘‘ zrealizowana w  ramach stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w dziedzinie sztuk wizualnych na rok 2022r.Stypendystką i autorką prac jest  Ewa Łodyga, która jest także projektantką wnętrz, elewacji i ogrodu społecznego tej biblioteki. Artystka od 10 lat współpracuje z dyrektorką bolewickiej biblioteki Anną Plewą z którą współtworzy akcje społeczne malowania murali czytelniczych (w 2017 roku powstał obok biblioteki ,,Czytelniczy mural z twarzą Marilyn Monroe’’ wykonany w ramach majowego Tygodnia Bibliotek, w 2018r. namalowano kolejny mural o podobnej tematyce na placu zabaw).Współpraca artystki z biblioteką wspiera przede wszystkim uczestnictwo czytelników małych bibliotek w kulturze i sztuce.

NOWY TOMYŚL: O drzewie, które „odmieniło” ulicę.

Obecna wystawa rozpoczęła się już w sierpniu 2022 roku w ogrodzie społecznym znajdującym się przy bibliotece. Zamontowana została instalacja plenerowa z napisem ,,CZYTAM’’ zaprojektowana przez Ewę Łodygę, która pozostanie tam jako stała ekspozycja promująca czytelnictwo i wzbogacająca przestrzeń około-biblioteczną. W listopadzie 2022 roku  pokazane zostały obrazy  artystki, na których namalowane są biblioteczne wnętrza, układy książek i czytający, skupieni ludzie. Wystawę otworzył wernisaż na którym można było wysłuchać koncertu Nikodema Kluczyńskiego (kontrabasisty, basisty, kompozytora. Obecnie studenta kontrabasu jazzowego w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Laureata takich konkursów jak VII międzynarodowy Konkurs na Kompozycję Jazzową 2020, Blue Note Poznań competition 2020, Blue Note Poznań competition 2019, XIII Konkurs Nowa Nadzieja Jazzy, konkurs kompozytorski „Młody Generator”.

Obrazy z Gminnej Biblioteki Publicznej w Bolewicach przeniesione zostaną do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu i będzie można je zobaczyć przez cały maj 2023r. w trakcie trwania Tygodnia Bibliotek.
MIEDZICHOWO: Zapowiedzi wydarzeń z Gminnej Biblioteki Publicznej
One thought on “MIEDZICHOWO: Wystawa malarstwa pt. ,,Czytelnicze formy i przestrzenie‘‘ w Bolewicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *