MIEDZICHOWO: Tydzień bibliotek

W Tygodniu Bibliotek, 8 maja, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu miał miejsce niezwykle energetyczny, radosny, łączący pokolenia podwójny wernisaż. W Galerii w Punkt zaprezentowane zostały prace studentów Miedzichowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z grupy bolewickiej, zaś w Galerii na Piętrze zagościły dzieła prowadzącej na UTW zajęcia z malarstwa i rysunku – Ewy Łodygi.

Na zbiorowej wystawie studentów UTW podziwiać można prace: Michała Tybiszewskiego, Ireny Młochowskiej, Stefanii Drobnik, Jadwigi Bober, Eugeniusza Napierały, Krystyny Nowotnej, Urszuli Lasoty, Ewy Stachowiak, Wandy Murgoti Aurelii Sołtysiak. Są to w większości rysunki i obrazy wykonane podczas uniwersyteckich zajęć, ale nie tylko. Zarówno tematyka i technika ich wykonania jest bardzo różnorodna. Podziwiać możemy zatem martwą naturę, niezwykle barwne kwiatowe kompozycje, pejzaże, portrety, a nawet formy abstrakcyjne. Oglądając ekspozycje, czasem trudno uwierzyć, że niektórzy z autorów przygodę ze sztuką rozpoczęli dopiero na zajęciach UTW.    

Wystawa plastyczki i projektantki Ewy Łodygi, zawiera inspirujące czytelnicze formy i przestrzenie pozwalające na dowolną interpretację, w zależności od wyobraźni i wrażliwości artystycznej zwiedzających. Zaznaczyć należy, że część z prezentowanych tu prac powstała w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w dziedzinie sztuk wizualnych, jakie otrzymała w 2022 r. i była prezentowana w filii GBP w Bolewicach.

W świąteczną atmosferę podwójnego wernisażu, otwartego przez dyrektor nowotomyskiej książnicy Elżbietę Podlaszewską-Cybal idealnie wkomponowały się bardzo klimatyczne piosenki w wykonaniu dwóch utalentowanych uczennic nowotomyskiego ZSnr1- Karoliny Ostrowskiej i Antoniny Zerek. Wśród licznie przybyłych gości nie mogło zabraknąć Wójta Gminy Miedzichowo, inicjatora powołania miedzichowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku – dra Stanisława Piechoty i dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Miedzichowie prowadzącej UTW – Anny Plewy. Był również obecny Burmistrz Nowego Tomyśla – dr Włodzimierz Hibner. Włodarze obu gmin złożyli gratulacje artystom, a w związku z tym, że 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, nie zabrakło również życzeń dla całego bibliotekarskiego grona.

Zdecydowanie warto zatrzymać się chwilę, pokontemplować i pokłonić przed wizjami mistrzyni oraz jej uczniów. Czasu na to jeszcze jest sporo, bo wystawa Ewy Łodygi będzie czynna do 25 maja, natomiast prace jej wspaniałych studentów można podziwiać w Galerii W PUNKT aż do 31 maja.

Gminna Biblioteka Publiczna w Miedzichowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *