„Historia skryta pod dachem. Stare budownictwo na terenie ziemi nowotomyskiej” – wernisaż w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu

„Historia skryta pod dachem. Stare budownictwo na terenie ziemi nowotomyskiej” – wernisaż w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu

W poniedziałek, 5 czerwca br., miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy „ Historia skryta pod dachem. Stare budownictwo na terenie ziemi nowotomyskiej”. Jest to niezwykły projekt, prezentujący unikatową architekturę drewnianych chat olęderskich oraz starych domostw. Niepowtarzalność olęderskich budynków uchwycił na swoich fotografiach Wojciech Teleszyński. Ryszard Pozdrowicz utrwalił je na płótnie, tworząc kolekcję obrazów olejnych. Zaś Marcin Izydorek podzielił się zbiorem swoich pocztówek, których wydruki pojawiły się w ramach wystawy. To połączenie różnorodnych form – fotografii, malarstwa i pocztówek – stało się wspaniałą całością, w pełni oddającą charakter prezentowanych budynków.

W trakcie wystawy można było zobaczyć również przedmioty codziennego użytku, wykorzystywane dawniej w domostwach, tj. przenośna lampa naftowa, drewniane naczynie do wyrobu ciasta na chleb, masłownica, szatkownica do kapusty z 1909 r. czy przyrząd do ręcznego korowania wikliny.

Wernisaż zebrał tłumy, wypełniając niemal całą salę nowotomyskiej biblioteki. Pojawili się m.in. Włodzimierz Hibner – Burmistrz Nowego Tomyśla, Beata Baran – Dyrektor Nowotomyskiego Ośrodka Kultury, Lucyna Kończal – Gnap – Wiceprezes Nowotomyskiego Towarzystwa Kulturalnego, Barbara Golon – Skarbnik Powiatu Nowotomyskiego, Andrzej Chwaliński – Dyrektor Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, Henryk Helwing – były Burmistrz Nowego Tomyśla, Zofia Matuszczak – Prezes Zarządu ZGM w Nowym Tomyślu oraz radni.

Wystawę dopełnił niesamowity występ Blanki Kawy z Prywatnego Ogniska Muzycznego w Nowym Tomyślu, która zaśpiewała znane, zagraniczne piosenki.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Nowotomyskie Towarzystwo Kulturalne przy współpracy z  Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Nowym Tomyślu, gdzie odbył się wernisaż.

Wystawę będzie można oglądać aż do 31 sierpnia 2023 roku.

/nowytomysl.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *