Fabrycznie nowy i ekologiczny autobus elektryczny pojawi się na ulicach Nowego Tomyśla

W grudniu ubiegłego, 2022 roku, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekazał 48,8 mln złotych samorządom w sześciu miastach w województwie Wielkopolskim – Gnieźnie, Kórniku, Pile, Swarzędzu, Wrześni oraz… Nowym Tomyślu!

 Umowę ze Sławomirem Mazurkiem – zastępcą prezesa NFOŚiGW, podpisała Adrianna Zielińska – I zastępczyni Burmistrza Nowego Tomyśla. Dofinansowanie pochodzi z programu „Zielony Transport Publiczny”, mający na celu zmniejszenie wykorzystania paliw emisyjnych
w transporcie zbiorowym, a co za tym idzie – wspieranie ekologicznej i zeroemisyjnej komunikacji miejskiej.

 Na zadanie „Zakup i dostawa jednego fabrycznie nowego autobusu elektrycznego” Gmina Nowy Tomyśl zabezpieczyła środki w swoim budżecie w wysokości 2 638 350,00 zł, w tym 1 516 282,00 zł pochodzi z dofinansowania ze strony  NFOŚiGW. 

 Zamówienie oprócz zakupu oraz dostawy autobusu elektrycznego obejmuje również  zakup zewnętrznej ładowarki mobilnej o mocy 80kW – 1 szt. oraz przeszkolenie 3 kierowców z obsługi autobusu elektrycznego.

Preferowany autobus ma być fabrycznie nowy, napędzany silnikiem elektrycznym o mocy min. 150 kW. Jego główną i najważniejszą zaletą będzie jego zeroemisyjność. Pojazd, liczący długość od 8,5 m do 10,0 m, max. wysokość 3,4 m oraz szerokość od 2,4 m do 2,5m, pomieścić ma 65 pasażerów.

 W przetargu ofertowym wymagania spełniła firma Solaris Bus & Coach Sp. z o.o.,
z propozycją cenową2 507 970,00 zł brutto, i to właśnie ona została wybrała do wykonania
ww. zadania. Umowa pomiędzy wykonawcą a Gminą Nowy Tomyśl zostanie podpisana
w najbliższych dniach. Co istotne, wykonawcę obejmuje okres gwarancji całopojazdowej, który wynosi 36 miesięcy (bez limitu kilometrów). Wstępnie termin realizacji zamówienia przewidziany jest do dnia 30.08.2024 r. 

 Przypominamy, że komunikację miejską w Nowym Tomyślu obsługuje Przedsiębiorstwo Usługowe Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu Spółka z o.o. ul. Komunalna 2, 64-300 Nowy Tomyśl. Kurs autobusu komunikacji miejskiej odbywa się tylko w granicach administracyjnych miasta Nowy Tomyśl, po wyznaczonej trasie, z częstotliwością 10 kursów od poniedziałku do piątku. Należy również wspomnieć, że według uchwały Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu z dn. 24 lutego br., przejazd komunikacją miejską jest bezpłatny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *