Cóż to były za dni! Kilkudniowe obchody Narodowego Święta Niepodległości w Nowym Tomyślu.

Emocje po czterodniowych obchodach Narodowego Święta Niepodległości powoli opadają. Teraz czas na wielkie podsumowanie…

Cóż to były za obchody! Zacznijmy jednak od początku, czyli czwartku (9 listopada), kiedy to odbył się 18. Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Niepodległościowej „Idzie żołnierz borem, lasem…”. Na scenie sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury swój repertuar muzyczny przedstawiło ponad 230 uczniów z 10 nowotomyskich placówek oświatowych.

Kolejnego dnia, w piątek (10 listopada) –spotkaliśmy sięna Placu Niepodległości, by wspólnie rozpalić Ogień Niepodległości. Deszczowa pogoda nie zniechęciła mieszkańców i uroczystość odbyła się zgodnie z planem. Nie zabrakło nawet śpiewów w wykonaniu nowotomyślan podczas koncertu „Nowotomyślanie BOHATEROM”. O przebieg uroczystości dbali niezawodni harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Nowy Tomyśl.

W dzień Narodowego Święta Niepodległości, już rano, na strzelnicy przy Parku Feliksa,odbyło się strzelanie o Puchar Burmistrza Nowego Tomyśla, a także symboliczny wystrzał z armaty, którego dokonała Grażyna Pogonowska – II zastępczyni Burmistrza Nowego Tomyśla. Równo o godz. 12.00 na Placu Niepodległości mieszkańcy oraz goście, wspólnie odśpiewali Hymn Polski, by następnie dołączyć do „Parady Niepodległości”. Przejazd samochodów oraz motocykli rozpoczął się przy ul. Komunalnej,  w którym uczestniczyła znana, lokalna grupa – Waleczne Wilki Nowy Tomyśl. Popołudniu odbyła się uroczysta msza św. za Ojczyznę. Niezwykle ważną częścią obchodów był V Nowotomyski Marsz Niepodległości, w którym to wspólnie, przez centrum Nowego Tomyśla, ponieśliśmy 100-metrową flagę. Trasa marszu zakończyła się na Placu Niepodległości, gdzie miała miejsce uroczystość patriotyczna z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z Międzyrzecza.

Narodowe Święto Niepodległości jest dniem pełnym zadumy, ale też radości! I tak, w niedzielne popołudnie (12 listopada), w świetlicy wiejskiej w Glinnie, pod czujnym okiem Estery Friedrich – sołtys Glinna, zorganizowana została biesiada patriotyczna! Sala była wypełniona po brzegi. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, pieczenie kiełbasek na ognisku oraz zimne ognie, były uwieńczeniem kilku dni obchodów.

Dziękujemy mieszkańcom za obecność oraz wszystkim tym, którzy sprawili, że tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości będą niezapomniane!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *