Zakończenie projektu „4 pory roku z Fundacją Orlen” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Miedzichowie

Z początkiem lata 2023 roku, 22 czerwca, z dumą podsumowaliśmy projekt „4 pory roku z Fundacją Orlen” piknikiem w ogrodzie bibliotecznym przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Miedzichowie. W tym wydarzeniu towarzyszyli nam: sekretarz gminy Miedzichowo – Karolina Łotecka, sołtys Miedzichowa – Henryk Wajman, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miedzichowie – Szymon Fabian, uczniowie klasy IV i zerówki Szkoły Podstawowej w Miedzichowie wraz wychowawcami oraz mieszkańcy Miedzichowa, przyjaciele biblioteki i osoby zaangażowane w projekt. Oficjalnie podsumowała projekt dyrektor GBP w Miedzichowie oraz koordynator projektu – Anna Plewa.

W czasie realizacji kończącego się projektu, który trwał od października ubiegłego roku do maja br. zorganizowaliśmy ponad 20 warsztatów w naszych bibliotekach w Miedzichowie i Bolewicach. Przeprowadziliśmy uczestników spotkań przez 4 pory roku, udowadniając, że bycie Eko jest ważne i dobre.

Warsztaty rękodzielnicze tworzenia wianków z darów jesieni, świec sojowych, szycia misiów, wyplatania wieńców adwentowych połączone ze wspólnym kolędowaniem, zajęcia robienia masek karnawałowych, tzw. garderobianek – naturalnych tabliczek zapachowych, ozdabiania toreb lnianych, prowadziła mieszkanka naszej gminy Edyta Ćwiek. Skierowane głównie do najmłodszych czytelników warsztaty czytelniczo-plastyczne nazwane w projekcie eko poczytajkami, podczas których prezentowaliśmy literaturę dla dzieci związaną z ekologią i prowadziliśmy zajęcia plastyczne w oparciu o czytane książki, prowadziła Maria Konieczna pracownik GBP w Miedzichowie.

Były też inne proekologiczne działania. Był pchli targ podczas Dymarek Miedzichowskich, akcja plantcrossingowa przy bibliotekach, podczas której mieszkańcy mogli wymieniać się sadzonkami roślin ogrodowych, i najważniejsze – ogród biblioteczny, który powstał przy miedzichowskiej bibliotece. Aranżacją ogrodu oraz nadzorem prac zajęła się Ewa Łodyga. To drugi ogród biblioteczny, który powstał w ramach dofinansowania z fundacji Orlen w programie “Moje Miejsce na Ziemi”. Wiosną 2021 roku, oficjalnie otwieraliśmy Zieloną Czytelnię – miejsce spotkań i przestrzeń otwartą dla mieszkańców przy filii biblioteki w Bolewicach. Cieszymy się, że w tak krótkim czasie takie samo miejsce udało nam się stworzyć dla mieszkańców Miedzichowa.

Zapraszamy do naszych bibliotek i bibliotecznych ogrodów – w Bolewicach, a teraz również w Miedzichowie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *