[WRACAMY DO TEMATU] NOWY TOMYŚL: Jak bezpiecznie dojść do nowej przychodni? [ODPOWIEDŹ PZLR „Panaceum”]

Dzień dobry,
 
W związku z zapytaniem dotyczącym niepokoju mieszkańców odnośnie braku koniecznej infrastruktury, a mianowicie chodnika przed  nową siedziba Przychodni Zespołu Lekarza Rodzinnego Panaceum, informujemy, że budowa chodnika i namalowanie pasów nie leży w gestii przychodni. Przygotowanie tej infrastruktury należy do gminy Nowy Tomyśl. Zarząd Panaceum kilkakrotnie rozmawiał w gminie na temat zapewnienia bezpiecznego przejścia dla pieszych i otrzymywał ustne zapewnienia, że to nastąpi. Na początku lutego 2023 roku zarząd wystąpił z oficjalnym pismem, w którym zwrócił się z prośbą m.in o namalowanie pasów.
Fragment pisma poniżej:
„W związku ze zbliżającym się otwarciem nowej Przychodni Lekarza Rodzinnego NZOZ Panaceum w Nowym Tomyślu na ul. Ślósarskiego 4A zwracamy się z prośbą o dostosowanie infrastruktury miejskiej w taki sposób, żeby zapewnić jak największy komfort pacjentom korzystającym ze świadczeń medycznych w nowym miejscu.

Prosimy w związku z tym o uwzględnienie i zaplanowanie przystanku autobusu komunikacji miejskiej pod budynkiem przychodni, żeby pacjenci korzystając z tego środka transportu mieli możliwość dotrzeć do lekarza.
Zwracamy się również z prośbą o przygotowanie bezpiecznego przejścia dla pieszych. Chodnik przy ul. Ślósarskiego znajduje się  tylko z jednej, przeciwnej strony, w związku z czym wymalowanie pasów dla pieszych będzie konieczne, żeby zapewnić bezpieczeństwo pacjentom, którzy będą docierali do przychodni pieszo.”
Zostało wstępnie wskazane miejsce na przejście dla pieszych, przychodnia była gotowa dobudować dodatkowe utwardzenie – kawałek chodnika w wyznaczonym miejscu, żeby namalowanie pasów było możliwe. Po umówionym spotkaniu na ul. Ślósarskiego 4A, pod przychodnią, na które przyjechali przedstawiciele gminy, okazało się, że jednak w obecnej sytuacji (pomimo najszczerszych chęci i przedstawicieli Gminy Nowy Tomyśl i PZLR Panaceum) nie jest możliwe namalowanie pasów, ani też przychodnia nie może dobudować kawałka chodnika na pasie zieleni, który jest własnością gminy, ze względu na procedowany wniosek o pozwolenie na budowę chodnika złożony przez Urząd Gminy Nowy Tomyśl w Starostwie Powiatowym w Nowym Tomyślu.
Oznacza to, że w obecnej sytuacji zarząd Przychodni Zespołu Lekarza Rodzinnego Panaceum oraz jej pacjenci muszą poczekać na zakończenie procedury uzyskania pozwolenia na budowę chodnika przez Gminę Nowy Tomyśl.
Druga poruszana w piśmie kwestia – czyli autobus miejski, który ma dowozić pacjentów do przychodni,  została już wstępnie ustalona, zostało wyznaczone miejsce przystanku autobusowego, które jest odpowiednio oznakowane (znak i „zygzak” na wewnętrznej drodze pod przychodnią” ). Kierownictwo PZLR „Panaceum” ma nadzieję, że  w najbliższym czasie autobus zacznie przewozić pacjentów z odleglejszych terenów miasta.
PZLR Panaceum nie ustaje w wysiłkach i podejmuje cały czas wszystkie niezbędne czynności, żeby zapewnić bezpieczeństwo i komfort pacjentom korzystającym z usług medycznych w przychodni.
 
 
PZLR Panaceum Sp. z o.o.

NOWY TOMYŚL: Jak bezpiecznie dojść do nowej przychodni? [CZYTELNICY INFORMUJĄ]

Od pewnego czasu do naszej redakcji kontakt@nowotomyskimagazyn.pl docierają informacje oraz zdjęcia od czytelników dotyczące problemu z bezpiecznym dotarciem do jednej z przychodni zdrowia.

Z dniem 6. marca b.r. uległ zmianie adres „Panaceum, a konkretnie miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych. Około 3. tygodni temu udał się do nowej placówki na ulicę Ślósarskiego 4a, zwaną obwodnicą. Od osiedli dostać się tam można ulicą Kanałową lub Ślósarskiego. Dostać, a raczej dojechać, gdyż zapomniano o wybudowaniu chodnika po stronie nowego budynku „Panaceum”. Istnieje takowy lecz po drugiej stronie ruchliwej ulicy, a przy okazji brak jest przejścia dla pieszych. To spore utrudnienie dla pieszych, a przy okazji niebezpieczeństwo. Sądzę, że to zaniedbanie zostanie naprawione. – informuje czytelnik Andrzej.

Pani Magda informuje: Sezon grypowy trwa, z chorymi dziećmi po raz pierwszy musiałam udać się do nowej siedziby przychodni. Mieszkam na osiedlu Północ więc stosunkowo nie daleko, jednak przejść na drugą stronę dość ruchliwej jezdni to już wyzwanie. Dziecko w wózku, ruch na drodze a przejścia dla pieszych brak. 

W tej sprawie zwróciliśmy się z zapytaniem do Komendy Powiatowej Policji, Urzędu Miejskiego w Nowym Tomyślu oraz do Niepublicznego ZOZPZLR „PANACEUM”. – sprawę bada reporter terenowy Adam Rybarczyk 

[ODPOWIEDŹ Komenda Powiatowa Policji w Nowym Tomyślu ]

Zgodnie z przepisami Prawa o Ruchu Drogowym przechodzenie przez jezdnie poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od innego przejścia przekracza 100 metrów. Na miejscu byli policjanci WRD, którzy dokonali pomiaru odległości od wjazdu do budynku do przejść dla pieszych- 200 metrów oraz 133 metry (liczone do znaku pionowego). Pieszy może przejść przez jezdnie do wejścia budynku nie łamiąc przepisów. Pamiętajmy, aby zachować ostrożność podczas przekraczania jezdni.

Oficer Prasowy KPP w Nowym Tomyślu sierż. szt. Mariusz Majewski

 

[ODPOWIEDŹ Urząd Miejski w Nowym Tomyślu – Wydział Infrastruktury i Drogowy]

poniżej przedstawiam stanowisko Wydziału Infrastruktury i Drogowego:

 Od 2018 roku prowadzona jest procedura opracowania dokumentacji projektowej wraz z pozwoleniem na budowę dla budowy i przebudowy dróg wraz z infrastrukturą towarzyszącą w rejonie wyznaczonym przez ulice Ślósarskiego, Komunalną, Granitową i kanał Szarka.

W dokumentacji tej ujęty jest m.in chodnik na ulicy Ślósarskiego po stronie przychodni jednak jego budowa będzie mogła się odbyć po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę. Wniosek o pozwolenie na budowę (w tym przypadku  ZRID) został złożony w Starostwie Powiatowym w Nowym Tomyślu w dniu 29.12.2022 r. i obecnie jest procedowany.

Oznacza to ,że po uzyskaniu pozwolenia na budowę Gmina  wykona brakujący odcinek chodnika po stronie Panaceum oraz wykona przejście dla pieszych , które będzie wymagało również przebudowy (obniżenia)  już istniejącego chodnika po drugiej stronie jezdni. Należy zaznaczyć ,że wykonanie przejścia dla pieszych to nie tylko wymalowanie tzw. zebry i ustawienie znaku. Dlatego aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem procedura potrwa. 

Należy zaznaczyć, że siedziba PANACEUM jest inwestycją prywatną, nie realizowaną przez Gminę. Inwestor ze swojej strony nie wskazał ani nie zabezpieczył miejsca połączenia przychodni z ulicą Ślósarskiego. Jedynym dojściem do budynku jest droga dojazdowa, a przejście dla pieszych nie może być usytuowane vis a vis  tej drogi którą wjeżdżają  samochody.

Zgodnie z art. 13 ust. 2 Prawa o ruchu drogowym „Przechodzenie przez jezdnię lub drogę dla rowerów poza przejściem dla pieszych jest dozwolone na przejściu sugerowanym albo poza przejściem sugerowanym jeżeli odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia dla pieszych, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.”

W tym przypadku budynek PANACEUM oddalony jest od przejść dla pieszych od strony ul. 3 Stycznia   150 m oraz od strony ul. Kanałowej 140 m Dlatego zgodnie z wyżej cytowanym przepisem pieszy może przejść przez jezdnię na wysokości budynku PANACEUM  nie łamiąc przepisów o ruchu drogowym. Oczywiście należy zachować ostrożność.

4 thoughts on “[WRACAMY DO TEMATU] NOWY TOMYŚL: Jak bezpiecznie dojść do nowej przychodni? [ODPOWIEDŹ PZLR „Panaceum”]

  1. Zmiana świadczenia uslug przez tą przychodnie wogóle dziwna była tak z dnia na dzień i to w środku sezonu grypowego.
    A z pasami w Nowym Tomyślu to chyba potrzebna byłaby ” specjalna komisja”
    W jednym miejscu gdzie powinny być brak w innym za przeproszeniem jak na srane

    1. Racja, najlepsze przejście przy wyjeździe z ul Długiej na Plac Niepodległości, jak dzieciaki wybiegają zza budynku nie patrząc na nic 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *