„Rock for Ukraine” w Zbąszyniu – wspólne śpiewanie o wolności!

Niezwykłe wydarzenie odbyło się w ostatnią niedzielę, 22 stycznia 2023 r., w Zbąszyńskim Centrum Kultury. Do naszego miasta przyjechał Brian Allan, muzyk, artysta i aktywista społeczny. Brian od kilkunastu lat mieszka w Polsce (jest Szkotem), a od wybuchu wojny w Ukrainie, od wiosny zeszłego roku, jeździ po Polsce, prowadząc dla dzieci ukraińskich i polskich muzyczne warsztaty, podczas których uczy ich autorskiej piosenki pt. „Stan Up”. Piosenka ta, śpiewana po angielsku, jest protestem przeciwko wojnie, wezwaniem do jedności, do obrony wspólnych wszystkim ludziom, demokratycznych wartości.
Zaproszony gość, Brian Allan, zrobił prawdziwe show. Jego charyzmatyczna osobowość szybko przyciągnęła pod scenę zarówno najmłodszych jak i najstarszych uczestników. Przez pierwszą godzinę uczyliśmy się piosenki i braliśmy udział w zabawach integracyjnych. Finałem wydarzenia było odśpiewanie „Stand Up” na scenie w specjalnej choreografii wymyślonej przez Briana. Emocje udzielały się wszystkim  – zarówno dzieciom jak i ich rodzicom, dziadkom i wolonatriuszom. Cieszy organizatorów ogromnie fakt, że w imprezie wzięło udział bardzo dużo dzieci ukraińskich i ich rodziców. Z rozmów z uczestnikami wiemy, że takich spotkań polsko-ukraińskich bardzo potrzeba obu stronom, bo są okazją do poznania się i dają poczucie, że wspólnota jest siła.
W wydarzeniu wzięło udział około 200 uczestników i prawie 30 wolontariuszy – nauczycielek i nauczycieli z miejscowych szkół i przedszkoli. Panie nauczycielki z Przedszkola w Zbąszyniu zorganizowały kącik zabaw dla najmłodszych, który cieszył się wielkim zainteresowaniem. Dla rodziców była kawa i herbata.
Uczestników „Rock for Ukraine” przywitał też burmistrz Zbąszynia, pana Tomasz Kurasiński, który wyraził słowa uznania dla tej inicjatywy i życzył wszystkim nam lepszego czasu: przede wszystkim zaś zakończenia wojny.
Organizatorami „Rock for Ukraine” w Zbąszyniu była Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Zbąszyniu (inicjator wydarzenia) i Zbąszyńskie Centrum Kultury przy współpracy z Przedszkolem w Zbąszyniu, Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Chrośnicy i Zespołem Szkolno-Przedszkolnym w Przyporostyni.
Głównym organizatorem wydarzenia „Rock for Ukraine” jest Żywiecka Fundacja Rozwoju, a głównym sponsorem firma Mattel. Dzięki wsparciu Fundacji i firmy Mattel uczestniczki i uczestnicy wydarzenia otrzymali zabawki (w tym wyjątkowe lalki edukacyjne), koszulki z logo projektu oraz na koniec poczęstunek.
Organizatorzy dziękują wszystkim za wsparcie organizacji wydarzenia w Zbąszyniu! Szczególne podziękowania kierujemy dla Pizzerii Piccolo w Zbąszyniu za pomoc w organizacji cateringu. 
(Anita Rucioch-Gołek, dyrektorka SP w Zbąszyniu) 
 
22 января 2023 состоялся праздник объединения жителей города Збоншинь и Украины. У детей и взрослых небыло  и секунды для скуки т.к с нами был Браян Аллен . Он смог создать такую атмосферу, что жители двух стран забыли что мы говорим на разных языках. Было очень круто! Ну и конечно, каждый ребёнок получил памятные подарки, это футболки с надписью Rock for Ukraine и игрушку. Ну и каждый получил то, что любят все и везде- это пицца!
(Денник Иванна, 14)

Zdjęcia: Dariusz Mikołajczak
źródło: Gmina Zbąszyń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *