POWIAT NOWOTOMYSKI: PODTRUCIE TLENKIEM WĘGLA! Z budynku ewakuowano 8 osób.

W dniu 10 stycznia 2023 roku o godz. 19:49 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu wpłynęło zgłoszenie o podtruciu tlenkiem węgla.

Na miejsce zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z nowotomyskiej  Jednostki Ratowniczo Gaśniczej  oraz po jednym zastępie z OSP Zbąszyń i OSP Strzyżewo.

Po przyjeździe Straży Pożarnych na miejsce zdarzenia i przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono iż w wyniku niesprawności urządzenia podgrzewającego wodę nastąpiła emisja tlenku węgla w pomieszczeniu łazienki, co spowodowało podtrucie jednego z lokatorów. Pomiar stężenia obecności tlenku węgla w mieszkaniu wskazywał jego obecność na poziomie 35-40 ppm,  po dokonanym przez mieszkańców przewietrzaniu pomieszczeń przed przybyciem Straży Pożarnych ( dawka śmiertelna 800 ppm – 1000 ppm w przypadku dłuższego przebywania).
Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji lokatorów na zewnątrz budynku, udzieleniu KPP osobie poszkodowanej tj. tlenoterapia bierna oraz wsparcie psychiczne do czasu przekazania Pogotowiu Ratunkowemu, dokładnym przewietrzeniu lokali mieszkalnych oraz sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń przy pomocy detektora wielogazowego – urządzenia nie wykazały obecności zagrożenia do rozpoznawania którego jest przeznaczone.

Przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego po przebadaniu osoby poszkodowanej przez lekarza, podjął decyzję o jej przewiezieniu na dodatkowe badania do szpitala w Nowym Tomyślu.

Łącznie z budynku ewakuowano 8 osób. Po sprawdzeniu wszystkich pomieszczeń nie stwierdzono obecności tlenku węgla – mieszkańcy powrócili do swoich lokali.

Opracował: asp. Szymon Maciejewski
Zdjęcie: KG PSP
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Tomyślu
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *