NOWY TOMYŚL: Uchwycone… przez młodzież

17 lutego, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Grupa młodzieży w ramach projektu pn. OKOlica sztuki zaprezentowała efekty swojej, ponad 5. miesięcznej pracy z ekspertami: cenionym fotografem Adamem Polańskim oraz architektką i biblioentuzjastką-Agnieszką Kowalską.
W tym dniu zaproszeni goście, najbliżsi, rówieśnicy, pasjonaci, a także wszyscy sympatycy działań z udziałem młodzieży, mogli podziwiać wystawę zatytułowaną „Uchwycone pędzlem i aparatem” z premierową prezentacją autorskiego kalendarza na 2023 rok, pod tym samym tytułem. W ramach działań projektowych kalendarz został opatrzony grafiką samodzielnie wykonaną przez młodzież wraz z ich autorskimi zdjęciami. W dniu wernisażu ponad 100 kalendarzy trafiło w ręce nowotomyślan.
Drugim ważnym działaniem w ramach projektu OKOlica sztuki było stworzenie instalacji z materiałów z recyklingu. W ten sposób, pod okiem eksperta – inż. Agnieszki Kowalskiej powstał w bibliotece „KATALOG NIEWYPOWIEDZIANYCH MYŚLI”. To wyjątkowy mebel przypominający biurko z siedziskiem z książek z bookcrossingu. Instalacja ta dedykowana jest wszystkim, którzy mają coś do powiedzenia, ale niekoniecznie chcą to zrobić na głos. Mogą być to sprawy dotyczące codzienności, radosne myśli, poezja, trudności z jakimi się zmagamy. Wystarczy przelać te myśli na papier i włożyć do odpowiedniej szuflady. Zebrane „niewypowiedziane myśli” będą przez bibliotekarki gromadzone i częściowo publikowane w mediach społecznościowych. Wiadomości z szuflady: TRUDNOŚCI będą trafiły do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, jeśli treść będzie tego wymagała, a nadawca nie będzie anonimowy.
Projekt pn. „OKOlica sztuki” mógł zostać zrealizowany dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach programu Równać Szanse 2022. Nowotomyska biblioteka otrzymała grant w wysokości 10 000 złotych na kreatywne działania młodzieży, które były realizowane od połowy września 2022 r.
Program dotacyjny koordynowany jest przez Fundację Civis Polonus , a finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Celem Programu Równać Szanse jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele, myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości.
Istotą Programu Równać Szanse są lokalne projekty, które dla młodych ludzi mają być ciekawym wyzwaniem i szansą na współpracę z innymi. Uczestnicy projektów ustalają wspólny cel, który chcą osiągnąć. Uczą się planowania i pracy w zespole, poznają lokalną historię, kulturę i tradycję. Nawiązują też nowe przyjaźnie i działają na rzecz społeczności lokalnej. Rozwijają pasje i zainteresowania, sprawdzają się w zupełnie nowych sytuacjach.
Programem Równać Szanse objęci byli uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu: Kornelia Kaźmierowska, Marta Kandulska, Maria Wojtkiewicz, Łucja Werner, Natalia Nowotnik, Róża Intek, Zofia Wiśniewska, Jakub Moncibowicz, Olgierd Szeliga, Adam Tratwal, Amelia Swojak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Tomyślu oraz Kornelia Wojciechowska, Viktoria Wolna, Julia Tylińska, Amelia Garska ze Szkoły Podstawowej nr. 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Nowym Tomyślu.
Autorką i koordynatorką projektu „OKOlica sztuki” była Małgorzata Kaczmarek, która wcześniej w ramach programu dotacyjnego zrealizowała projekty: Poezja i rap z ulicy Witosa 8, Przystanek Biblioteka! Trzy dekady wolności oraz Misja Apollo.

MiPBP w Nowym Tomyślu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *