NOWY TOMYŚL: Projektowanie pod okiem eksperta

Od nowego roku, grupa młodzieży w ramach projektu pn. OKOlica sztuki uczestniczyła w warsztatach projektowania mebli, dekoracji i instalacji artystycznych. Zajęcia teoretyczne i działania praktyczne miały miejsce w nowotomyskiej bibliotece, a koordynowała je biblioentuzjastka  – architektka Agnieszka Kowalska.

Warsztaty krok po kroku przeprowadziły nowotomyską młodzież  przez proces projektowy. Począwszy od ustalenia odbiorcy działa w postaci instalacji artystycznej, poprzez wspólne stworzenie bazy pomysłów i uporządkowanie jej, aż do wyboru materiałów i samodzielnego zbudowania według założeń projektu instalacji. 


Projekt instalacji, zanim został całkowicie zaakceptowany przez młodzież, wielokrotnie był modyfikowany gdyż  „myślenie projektowe nie jest procesem liniowym”. Tym samym każdy projekt będący w fazie testów może „wrócić” do poprzednich etapów procesu projektowego i zostać poddany modyfikacjom. Nie świadczy to o porażce tworzącej go grupy, ale o jej kreatywności.

Efektem działań, grupy realizującej projekt OKOlica sztuki w MiP Bibliotece Publicznej  będzie autorskie, nietypowe biurko z siedziskiem, wykonane z książek z bookcrossingu,  ze starego drewnianego katalogu bibliotecznego i innych materiałów z recyklingu. Niebawem młodzież zaprezentuje swoje dzieło, omówi jego proces powstawania wraz z przeznaczeniem.

Projekt pn. „OKOlica sztuki”, realizowany jest dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w ramach programu Równać Szanse 2022.  Nowotomyska biblioteka otrzymała  grant w wysokości 10 000 złotych na  kreatywne działania młodzieży, które są realizowane od połowy września 2022 r.

Program dotacyjny koordynowany jest przez Fundację Civis Polonus , a finansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Działania grupy projektowej realizują uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Tomyślu: Kornelia Kaźmierowska, Marta Kandulska, Maria Wojtkiewicz, Łucja Werner, Natalia Nowotnik, Róża Intek, Zofia Wiśniewska, Jakub Moncibowicz, Olgierd Szeliga, Adam Tratwal, Amelia Swojak  ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Nowym Tomyślu oraz Kornelia Wojciechowska, Viktoria Wolna, Julia Tylińska, Amelia Garska ze Szkoły Podstawowej nr. 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Nowym Tomyślu.

Projekt koordynuje z ramienia biblioteki Małgorzata Kaczmarek.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu

NOWY TOMYŚL: O drzewie, które „odmieniło” ulicę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *