Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 14 grudnia 2023r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Nowym Tomyślu tym razem – oprócz rozmów nad grudniową lekturą pt. „Aniołek” autorstwa Beaty Pawlak, wzięło się za tworzenie świątecznych stroików.
Kolorowe bombki, pachnące świerki, nowotomyska wiklina, moc uśmiechu i oni – świąteczni goście biblioteki. Warsztaty tworzenia przepięknych i oryginalnych stroików przeprowadziła Pani Katarzyna Wachowiak-Szweda – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Nowotomyskiej Wikliny i Instruktorka zawodu koszykarz-plecionkarz wraz ze swoimi pomocnikami – Nikodemem, Mikołajem, Adamem i Erykiem. Panie ze skupieniem słuchały i obserwowałyPanią Kasię i jej elfy, którzy krok po kroku pokazywali i instruowali jak powstaje proces tworzenia konstrukcji przyszłej świątecznej dekoracji. Spora część Pań wyplatała wiklinowe podstawy samodzielnie, a to trzeba przyznać nie lada sztuka! Tak naprawdę najlepsza zabawa zaczęła się w momencie ozdabiania stroików, bo to wtedy w Panie wkroczyła świąteczna inwencja twórcza.
Podczas warsztatów nie zabrakło dyskusji i rozważań nad historią głównej bohaterki „Aniołka”. Karolina to kobieta już nie młoda. Odchowała dzieci, ma męża, czego chcieć więcej?A jednak przychodzi taki dzień, że mąż Karoliny, Mateusz umiera w wyniku połknięcia ości z karpia i przebicia nią tchawicy. Mimo, że miał liczne romanse, bohaterka nie umie uporać się ze śmiercią męża. Często spogląda na portret Mateusza i z nim rozmawia. Kobieta żyje w stanie zawieszenia do czasu, gdy poznaje Jana Dzwonnika. Karolina przeżywa drugą młodość i uczy się na nowo kochać i być kochaną. Książka Beaty Pawlak mimo, że dotyka trudnej tematyki jaką jest niewątpliwie śmierć, przedstawia temat z pewną dawką humoru. To piękna, pełna miłości i symboli opowieść o nieoczywistej obecności drugiego człowieka.
Warsztatom towarzyszyła moc radości, bożonarodzeniowych inspiracji i rozmów (nie tylko) o książce. Pomocnicy świetnie wywiązali się ze swojej misji udowadniając, żepokoleniowe spotkania integracyjne łączą ludzi i wywołują uśmiech na twarzach, a przy tym uczą, że warto być dobrym człowiekiem nie tylko w tym świątecznym czasie.
Biblioteka śle podziękowania Ośrodkowi Szkolenia i Wychowania OHP w Chraplewie za pomoc w realizacji projektu.
“Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”