Ferie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Miedzichowie

Ostatnie dwa tygodnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Miedzichowie i jej filii w Bolewicach obfitowały w mnóstwo wydarzeń adresowanych do dzieci i młodzieży. Był to bardzo aktywny okres ferii zimowych. Bibliotekarze przygotowali kreatywne warsztaty plastyczne, sesje fotograficzne, zajęcia czytelnicze, ruchowe. i edukacyjne, a nawet spotkanie podróżnicze i wycieczkę. Zajęcia prowadzili pracownicy oraz przyjaciele miedzichowskiej biblioteki.

Wśród wydarzeń miały miejsce „Kocie Poczytajki”. Poczytajki to zajęcia prowadzone cyklicznie w obu oddziałach biblioteki, podczas których dzieci poznają literaturę dziecięcą, a następnie mogą o niej dyskutować. Każde takie zajęcia rozbudzają dziecięcą wyobraźnię nie tylko przez głośne czytanie książek w grupie, ale także przez plastyczną ekspresję, będącą nieodłącznym elementem każdego spotkania. Tym razem uczestnicy poznawali klasykę. Wyprawa w krainę baśni Braci Grimm i poznanie „Kota w butach”, zakończyła się samodzielnym tworzeniem kocich masek.

W obu bibliotekach odbyły się dziecięce warsztaty krawieckie. Pod czujnym okiem pani Małgorzaty Brudzińskiej młodzi uczestnicy szyli worko-plecaki. Początkowo dzieci bały się nowego zadania, zwłaszcza że pierwszy raz samodzielnie szyły i do tego jeszcze maszynowo. I choć nie było łatwo, finalnie poradziły sobie celująco.

Kolejnym wyzwaniem były zajęcia prowadzone przez panią Alinę Seal ze Slow Las – Terapia Lasem. Dzieci z szyszek i ziaren przygotowywały zawieszki dla ptaków. Dzięki nim ptaki mogły kosztować pożywnych smakołyków w okresie zimy. Po skończonych zajęciach dzieci miały okazję zawiesić „wyprodukowane” przysmaki na drzewach nieopodal biblioteki. Miały też okazję grać w edukacyjną grę planszową, dzięki której poznawały angielskie nazwy zwierząt i roślin.

Ponieważ karnawał w pełni, zatem nie może zabraknąć tworzenia fantazyjnych karnawałowych masek. Każdy uczestnik stworzył niepowtarzalną maskę według własnego projektu, ozdabianą połyskującymi elementami: cekinami, błyszczącym brokatem i barwnymi piórkami. Kreatywne spotkania ze sztuką w bibliotece poprowadziła plastyczka i ilustratorka – pani Edyta Ćwiek. Odbyły się one w ramach projektu „4 pory roku z Fundacją Orlen” w programie Moje miejsce na Ziemi.

Biblioteka zorganizowała również zajęcia jogi dla dzieci. Prowadząca zajęcia Mirosława Bendera „przeniosła dzieci do zaczarowanego lasu”. Praktyka jogi wielu z nas kojarzy się z monotonią. Instruktorka pokazała, że joga to rodzaj aktywności, który działa zarówno na rozwinięcie możliwości ruchowych, ale i doskonale oddziałuje na ludzki umysł w każdym wieku. Dzieciom może ona pomóc nawet w nauczeniu się opanowywania negatywnych uczuć i emocji. Ucząc dziecko jogi dajemy mu jeszcze jedną możliwość radzenia sobie ze swoimi problemami. Zajęcia bardzo spodobały się dzieciom.

Z kolei z okazji zbliżających się Walentynek bibliotekarze przygotowali walentynkową sesję zdjęciową dla dzieci. Sesję zrealizowała młoda, utalentowana fotografka Marta Napierała. Choć ważny jest profesjonalizm, to naszej perspektywy równie ważne było spotkanie z wspaniałą, wrażliwą osobą, dzięki której cała nasza biblioteczna gromadka dzieci mogła czuć się swobodnie. Dzięki temu wyszły fantastyczne zdjęcia.

W bolewickiej filii biblioteki miały też miejsce warsztaty robienia bransoletek połączone z podróżniczą relacją Małgosi i Marcina Boberów ze słonecznego Zanzibaru. Uczestnicy skrupulatnie sprawdzili położenie Zanzibaru w książce “MAPY” Aleksandry i Daniela Mizielińskich, jedli też egzotyczne drugie śniadanie złożone z melonów, arbuza, awokado i grejpfrutów. Na koniec każdy zrobił własną pamiątkę ze spotkania – kolorowo ozdobioną bransoletkę ze swoim imieniem.

Na zakończenie ferii GBP wraz z Urzędem Gminy Miedzichowo i administratorem Szlaku Wikliny zaplanowała wycieczkę okolicznym Szlakiem Wikliny. Dzieci odwiedziły Nowotomyskie Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa, gdzie wzięły udział w warsztatach plecionkarskich, grały w grę terenową w nowotomyskim ZOO i odwiedziły „Wieś Grzybową” w Bolewicku. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem na terenie skansenu Dymarki Miedzichowskie

Gminna Biblioteka Publiczna w Miedzichowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *