DKK i trzynastego w czwartek….

Książka Margaret Atwood pt. „Namiot” była tematem spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki z ramienia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu, które odbyło się 13 kwietnia 2023r.

Na kwietniowe spotkanie DKK wybrany został tom esejów pióra znanej kanadyjskiej autorki, laureatki licznych prestiżowych nagród literackich. Niesamowicie dowcipne, osobiste, mroczne oraz tchnące specyficznym, nieco zgryźliwym humorem wiersze i szkice oddają charakter współczesnych czasów i kondycji ludzkiej.

Tytułowy „Namiot” symbolizuje schronienie przed nieznanym światem i jego zagrożeniami, wobec których każdy bywa bezradny. Atwood podejmuje rozważania nad tym, co jest uniwersalne i historycznie unikatowe – o sławie i odpowiedzialności, o walce płci, o starości, sensie życia, przemijaniu i prawdzie. Można go porównać do lustra odbijającego z zimną precyzją cierpkie i poniekąd zjadliwe spojrzenie na nas, jako na społeczeństwo.

Opinie Członkiń DKK były podzielone, jednak podczas dyskusji wnikliwie przysłuchiwały się przemyśleniom swoich koleżanek, co skłoniło je do przyjrzenia się niektórym sprawom z zupełnie innej perspektywy.

Książka zawiera wiele ukrytych znaczeń, symboli i niedopowiedzeń. Pozycja na pewno nie dla każdego, ale warta polecenia osobom które cenią w literaturze refleksje wynikające z postrzegania rzeczywistości przez autora.

“Dofinansowano ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego”

MiPBP w Nowym Tomyślu 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *