BOLEWICE: Tradycyjny obrzęd pożegnania zimy i powitania wiosny.

Ci którzy przybyli na poniedziałkowe Poczytajki do biblioteki w Bolewicach w dniu 20 marca, mieli okazję uczestniczyć w tradycyjnym obrzędzie pożegnania zimy i powitania wiosny.

Na początek uczestnicy bibliotecznych zajęć wysłuchali opowieści pt. „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham kiedy jest wiosna” autorstwa Sama McBratney’a. Po lekturze wywiązała się dyskusja na temat uroków rozpoczynającej się właśnie pory roku.

Dzieci wyliczały znane im pierwsze pojawiające się w przyrodzie zwiastuny wiosny, a także opowiadały za co lubią tą właśnie prę roku. Jak na powitanie wiosny przystoi i jak przykazuje nam ludowa tradycja, podczas zajęć była okazja wykonania własnej Marzanny. Jak większość z nas wie, Marzanna, to według ludowych podań słowiańska bogini, która symbolizowała śmierć. Gdy po jesieni obumierała natura, wierzono, że to przez Marzannę – stąd utożsamiano ją z zimą. Dawniej kukłę Marzanny wykonywano ze słomy, owijano płótnem, zdobiono wstążkami i koralami. Tradycja nakazywała, aby dziecięcy orszak, z taką słomianą postacią Marzanny i zielonymi gałązkami w dłoniach, obszedł wszystkie domy we wsi.

Na koniec wyprowadzano ją poza wieś, podpalano i wrzucano do wody. Obrzęd ten miał na celu przegonienie długiej zimy, pobudzenie natury do życia i zapewnienie urodzaju w nadchodzącym roku. Młodzi uczestnicy spotkania z wielkim zaangażowaniem oddali się pracy twórczej. Każda kukła wyszła bardzo oryginalnie i prezentowała się wyjątkowo. Kiedy wszystko było już gotowe wesoły dziecięcy korowód ruszył na bolewickie boisko sportowe, aby tam, w przygotowanym uprzednio palenisku, spalić własnoręcznie wykonane symbole odchodzącej zimy.

Zabawie towarzyszyły radośnie wypowiadane rymy „Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, my cię dziś spalimy bo nie chcemy zimy”. Teraz pozostało już tylko wyczekiwać pięknej, słonecznej pogody i rozkwitu wiosennej zieleni. Zajęcia odbyły się w ramach realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Miedzichowie projektu pn. „4 Pory Roku z Fundacją ORLEN”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *